
OD CZEGO ZACZĄĆ BUDOWĘ DOMU SZKIELETOWEGO?
Budowa domu szkieletowego to najszybszy sposób, by zamieszkać pod własnym dachem. Jest to zarazem wybór przyjazny środowisku, a przy tym pozwalający na znaczną redukcję kosztów budowy i eksploatacji. Więcej o technologii znajdziesz tutaj.
Zanim jednak będziemy mogli przystąpić do prac budowlanych, trzeba będzie zmierzyć się z kwestią dopełnienia szeregu formalności. Na szczęście, przy odpowiednim planowaniu nie powinno to nastręczać zbyt dużych trudności. Poniżej przedstawiamy – krok po kroku – jakie czynności należy wykonać, by móc jak najszybciej cieszyć się własnym domem szkieletowym.
Krok 1: wybór działki
Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić, czy jest to działka przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową. Jeśli dla danego obszaru nie ma Planu Zagospodarowania Przestrzennego, konieczne jest umieszczenie w akcie notarialnym warunków zabudowy (WZ) dla budynku mieszkalnego.
Bardzo istotną kwestią jest dostęp do drogi publicznej. Jeśli dojazd do posesji prowadzi przez drogę prywatną, należy zadbać o to, by możliwość dojazdu została wpisana w księdze wieczystej jako nieodpłatna służebność przejścia, przejazdu i poprowadzenia oraz konserwacji przyłączy mediów.
Warto również zwrócić uwagę na to, czy działka leży na terenie rekreacyjnym. W takim przypadku można na niej zbudować zwykły dom szkieletowy, jednak będzie on nosił nazwę „rekreacyjny” lub „letniskowy” – a co za tym idzie, będzie obciążony podatkiem VAT w wysokości 23%, zamiast 8%.
Krok 2: zakup działki
Zakupu dokonuje się w kancelarii notarialnej. Notariusz szczegółowo określi, jakie dokumenty będą niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Będzie to zależało od indywidualnej sytuacji strony kupującej i sprzedającej, a także od statusu prawnego nieruchomości. Koszty związane z pracą kancelarii notarialnej pokrywa zwykle kupujący. Należy do nich doliczyć podatek w wysokości 2% od wartości nabywanej posesji.
Krok 3: Wykonanie mapy do celów projektowych
Po sfinalizowaniu transakcji należy zatrudnić geodetę, który wykona mapę do celów projektowych. Uda się on na miejsce i na podstawie własnych pomiarów wyrysuje lub zaktualizuje mapę w ośrodku geodezyjnym. Ważne, by znalazła się na niej droga dojazdowa oraz najbliżej położone media (prąd, woda i kanalizacja).
Krok 4: prąd, wodociągi i kanalizacja
Kolejnym etapem jest złożenie w firmie sprzedającej prąd wniosku o warunki przyłączenia mocy. Jeśli planujemy budowę domu szkieletowego o powierzchni nieprzekraczającej 300 m i ogrzewanego energią elektryczna, należy we wniosku poprosić o 16-17 kW energii i bezpiecznik 32 A.
Jeśli plan zagospodarowania lub WZ stwierdza, że konieczne jest podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej, należy złożyć wniosek o warunki techniczne podłączenia wody i kanalizacji. Informację na temat organu, do którego składa się ten dokument można uzyskać w Urzędzie Gminy. Jeżeli natomiast dom ma posiadać studnię i szambo, wystarczy znaleźć firmę specjalizującą się w wykonywaniu tego typu usług.
Po dokonaniu tych formalności pozostaje jedynie zakupić projekt domu szkieletowego, uzyskać pozwolenie na budowę – i można zaczynać. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty; będzie nam niezmiernie miło zbudować dla Państwa wymarzony, energooszczędny i przyjazny środowisku dom.