DREWNIANE DOMY
Kanadyjskie domy szkieletowe w dokładnym tłumaczeniu pełnej nazwy brzmią Canadian Wood Frame Houses. Dla ułatwienia jednak będziemy używać określenia dom kanadyjski. Ich historia rozpoczyna się w połowie XVII wieku wraz z przybyciem na tereny Ameryki Północnej osadników z Europy, głównie Holendrów, Niemców i Francuzów. Początkowo budowano konstrukcje szkieletu z drewna o grubych przekrojach. Z powodu rosnącego zapotrzebowania na nowe domy i trudności ze zdobyciem surowca zaczęto zastępować je coraz cieńszymi belkami.
Przełomem były lata trzydzieste XIX i George Washington Snow, który jako pierwszy zastosował nowatorską „konstrukcję balonową”, wykorzystującą słupy o znacznie mniejszym przekroju, a przez to lżejsze.
Dom kanadyjski szybki w budowie
W latach pięćdziesiątych do głosu doszła nowa metoda, która króluje do dziś – konstrukcja platformowa. Zakłada ona budowanie kanadyjskich domów szkieletowych etapami:
– ściany parteru
– strop
– ściany piętra
– ściany poddasza
Najczęściej buduje się je do poziomu trzech, czterech kondygnacji.
Do dzisiejszego dnia domy w tej konstrukcji należą do najbardziej popularnych na terenie Ameryki. W Polsce niestety technologia ta nadal jest zbyt mało rozpowszechniona. Jako pasjonaci naturalnego budownictwa oraz producent domów prefabrykowanych chcemy to zmienić!
Drewno jest dostępne w naszym klimacie, wymaga jedynie odpowiedniej obróbki – suszenia w specjalnych komorach, czterostronnego strugania oraz szlifowania. Tak przygotowane nie potrzebuje już dodatkowej impregnacji. Naturalne izolatory, takie jak glina, słoma czy paździerz konopny także nie są trudne w zdobyciu. W ten sposób wspieramy też polską gospodarkę, która znajduje rynek zbytu dla wytwarzanych surowców. Jeśli wzrośnie popyt na dom szkieletowy cena dzięki działaniom konkurenci ulegnie zmniejszeniu, w konsekwencji czego cała budowa wyniesie inwestora mniej.


Kanadyjskie domy szkieletowe – energooszczędne ogrzewanie
Skoro padło, że kanadyjskie domy szkieletowe przywędrowały z dalekiej północy nikogo chyba nie zdziwi fakt, że sprawdzają się one doskonale w okresie zimowym. Pokrycie ścian izolacją termiczną zapewnia wysoki współczynnik przenikania ciepła – według ekspertów domy szkieletowe są dwa razy cieplejsze niż powinny być według norm! Wszystko dzięki drewnianemu szkieletowi. Niewątpliwą zaletą jest również brak bezwładności cieplnej, dzięki czemu ogrzewać musimy jedynie powietrze, a nie w komplecie ze ścianami. Pozwoli to na łatwe regulowanie temperatury pomieszczeń – wystarczą niespełna dwie godziny aby z 8 stopni Celsjusza zrobiło się 21!
Mówiąc o temperaturze trzeba nadmienić, że podczas samej budowy kanadyjskiego domów szkieletowego nie ma przeszkód co do pracy nawet w zimie. Jedynym wyjątkiem jest stworzenie fundamentów – tutaj wymagane są dobre warunki atmosferyczne.
NASZA OFERTA
Niesamowite ekologiczne projekty
Wyjątkowe projekty naszej firmy na domy, budynki oraz ekologiczne projekty aranżacji wnętrz.
Projektowanie ekologicznych wnętrz
Oferujemy i wykonujemy kompleksowe projekty aranżacji wnętrz. Każda z nich jest ekologiczna i energooszczędna.
Budowa domów energooszczędnych
Optymalizujemy koszty, zapewniamy stabilną konstrukcję na lata oraz zapewniamy o jakości naszych materiałów.