
JAKI DOM OPŁACA SIĘ ZBUDOWAĆ?
W związku z tym, że inflacja jest coraz wyższa, a ceny niektórych materiałów budowlanych są wyższe nawet o 200% wiele osób zastanawia się jaki dom opłaca się zbudować. Podczas gdy ceny gazu i prądu idą w górę, dobrze byłoby zbudować dom, który pozwoli nam na późniejsze oszczędności.
Jaki dom opłaca się zbudować?
- Dom energooszczędny, dzięki któremu koszty ogrzewania i mediów będą niższe.
- Dom korzystający z odnawialnych źródeł energii i nowoczesnych systemów energooszczędnych.
- Budynek zoptymalizowany do standardów domu pasywnego – gdzie całkowity współczynnik przenikania ciepła nie przekracza 10 kWh/m²
- Zdrowy dom oddychający – opierający się na naturalnych, prozdrowotnych materiałach budowlanych.
- Dom prefabrykowany – szybki w budowie i ekonomiczny w użytkowaniu.
Jaki dom opłaca się zbudować? Termoizolacja ma znaczenie
Wydaje się, że to 5 zupełnie różnych rodzajów domów, ale czy na pewno? Oczywiście, że nie. Innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalają na połączenie wszystkich tych standardów. W rezultacie możemy otrzymać dom, który będzie nie tylko ekonomiczny w procesie budowy, ale też przyszłego użytkowania. Bezsprzecznie opłacalny proces budowy to taki, który bazuje na najwyższej jakości prozdrowotnych materiałach budowlanych. Jest to inwestycja w minimalizację przyszłych wydatków. Dzięki korzystaniu z najwyższej jakości termoizolacji oraz towarzyszących jej systemów energooszczędnościowych możemy otrzymać dom, którego koszty ogrzewania oraz mediów będą zredukowane do minimum. Właśnie takie domy są opłacalne.
Jak sprawić, żeby zużycie było jak najmniejsze?
Jaki dom można nazwać energooszczędnym i dlaczego warto na taki postawić? Dom energooszczędny to budynek wobec którego normy ISO szczegółowo określają, jakie zużycie energetyczne powinien on mieć. Według norm, dom energooszczędny posiada zużycie 75 kWh/(m2·rok). Bez wątpienia wiele budynków energooszczędnych posiada parametry izolacyjne i techniczne lepsze, niż wskazują na to aktualne normy. Dla inwestora oznacza to większe oszczędności w przyszłości. Dom prefabrykowany ekologiczny może mieć zużycie mniejsze niż 15 kWh/(m2·rok)! Różnica jest ogromna. Wynika to z rewelacyjnych naturalnych izolatorów oraz innowacyjnej przełomowej technologii budowy PROEKO®.
Jaki dom opłaca się zbudować? Odnawialne źródła energii i ich wpływ na oszczędności
Dom korzystający z odnawialnych źródeł energii i nowoczesnych systemów energooszczędnościowych stał się coraz bardziej popularny. Z jednej strony za sprawą atrakcyjnych dotacji, które na ten cel można otrzymać, z drugiej z oszczędności. Ważnym aspektem jest, że najnowsze wytyczne technologiczne po prostu nakazują, aby wszystkie nowe domy były energooszczędne lub pasywne. Wiele domów, aby uzyskać takie parametry korzysta z odnawialnych źródeł energii. Jets to fantastyczna decyzja nie tylko ze względów pro-ekologicznych, ale też finansowych. Upowszechnienie ekologicznej energii ze źródeł odnawialnej jest coraz bardziej popularne. Prawdopodobnie nie sposób nie zauważyć rosnącej liczby paneli fotowoltaicznych na budynkach. Fotowoltaika to nie wszystko. Warto zainteresować się systemem rekuperacji czy pompom ciepła. Do wyjaśnienia pompa ciepła może generować nawet oszczędności do 75 % wydatków za ciepłą wodę i ogrzewanie.
Szczelny dom pasywny czy może oddychający dom o standardach pasywności?
Dom pasywny to budynek, który jest szczelnie zaizolowany. Niewątpliwie doskonała izolacja przyczynia się do tego, że straty ciepła są minimalne. Jednak nie każdy chciałby zdecydować się na tego typu dom. Wizja życia w środowisku maksymalnie szczelnym nie przemawia do wielu inwestorów. Nic dziwnego! Jeżeli ma to być nasz budynek na lata, dobrze, aby spełniał wszystkie nasze oczekiwania. Coraz większa świadomość ekologiczna i pro-zdrowotna sprawia, że wiele osób świadomie rezygnuje ze sztucznych materiałów budowlanych. Zdrowy oddychający dom okazuje się być dla wielu osób bardziej wartościowy niż szczelnie zaizolowany dom, którego zużycie oscyluje w granicach 10 kWh/(m2·rok)! A co gdyby dom spełniał kryteria co do całkowitego współczynnika przenikania ciepła nie przekraczającego 10 kWh/m² i był oddychający? Czy to w ogóle możliwe? Tak! Istnieje producent domów drewnianych, który łączy te cechy. Domy z Natury budują właśnie takie budynki.
Jaki dom opłaca się zbudować? Czy naturalny może być tańszy w utrzymaniu?
Parametry to ważna sprawa. Załóżmy, że ustaliliśmy już, że nasz dom będzie maksymalnie energooszczędny. Jednak nie chcemy przy tym rezygnować z możliwości zbudowania zdrowego domu dla naszych najbliższych. Aspekt ekologii także jest coraz bardziej nagłaśniany. Czy da się połączyć tani w utrzymaniu dom z domem ekologicznym, który będzie sprzyjał naszemu zdrowiu? Choć jeszcze do niedawna wydawało się to niemożliwe, najnowsze technologie przychodzą z pomocą. Eko izolacja prefabrykatów w naszych domach modułowych to na przykład fibra, eko kostka, celuloza, glina lekka, stawblock czy beton konopny. Do budowy używamy drewna czy słomy – materiałów prosto z natury, który zapewniają zdrowy mikroklimat. Dobra termoizolacja może być sprawdzona i pro-zdrowotna.
Domy prefabrykowane i ich opłacalność
Na koniec przyjrzymy się nowoczesnym ekologicznym domom prefabrykowanym. Są trwałe, wytrzymałe i sprawdzą się przez wiele lat. 30 lat gwarancji na konstrukcję domu z prefabrykatu sprawia, że inwestorzy coraz chętniej sięgają po tego typu domu. Domy prefabrykowane są opłacalne także pod względnej budowy. Istotnie, ich budowa nie jest zależna od warunków atmosferycznych. Godnym uwagi jest fakt, że większa część prac powstaje w procesie produkcji. Dzięki temu możemy się trzymać harmonogramu. A jak wiadomo oszczędność czasu przekłada się również na oszczędności finansowe. Z pewnością każdy, kto ma niewielką działkę doceni fakt, że na zewnętrznym obrysie domu zyskać nawet 4,5 – 5,5% dodatkowej powierzchni. Jak? Za sprawą mniejszej grubości konstrukcji. Reasumując, domy prefabrykowane są bardzo opłacalną inwestycją.