
JAK ZBUDOWAĆ CIEPŁY DOM?
W związku z tym, że nowych domów buduje się coraz więcej, postanowiliśmy podzielić się swoją wiedzą. Chcesz zbudować ciepły dom? Taki, którego ogrzewanie będzie jak najtańsze? Sprawdź jak zbudować ciepły dom i co możesz zrobić, aby Twój dom był ciepły i energooszczędny:
- Zastosuj okna i drzwi o podwyższonej izolacyjności cieplnej.
- Okna pasywne; większe przeszklenia ulokuj właściwie względem stron świata.
- Zadbaj o właściwą termoizolację – czyli wymianę ciepła pomiędzy dwoma miejscami o różnej temperaturze.
- Postaw na energooszczędną technologię budowy domu.
- Wybierz energooszczędne instalacje do domu – takie jak pompa ciepła, panele fotowoltaiczne czy nowoczesna wentylacja mechaniczna.
- Zoptymalizuj przyszły budynek do standardów domu pasywnego.
Jak zbudować ciepły dom? Okna i drzwi o podwyższonej izolacyjności cieplnej
Niewątpliwie warto wiedzieć, że nowe przepisy nakazują, aby okna posiadały odpowiednią izolacyjność termiczną. Wymóg ten ma jednak podwójne korzyści. Ciepły dom to mniejszy nakład na ogrzewanie – w rezultacie dom może być bardziej ekologiczny. Dodatkowym atutem jest energooszczędność i niższe rachunki. Termoizolacyjność określa się między innymi na podstawie współczynnika przenikania ciepła. Im niższy, tym lepiej. Jednak czy szczelni zaizolowany dom jest bezpieczny dla zdrowia? Nikt nie chce żyć w „termosie”. Dlatego właśnie Domy z Natury opracowały unikalną technologię PROEKO®. Pozwala ona na wybudowanie innowacyjnego zdrowego, oddychającego domu bez ubytku na termoizolacyjności. Całkowity współczynnik przenikania ciepła przegród w naszych domach nie przekracza 10 kWh/m².
Jak ona pasywne mają wpływ na podwyższenie poziomu ciepła w domu?
Bez wątpienia okna pasywne stały się coraz bardziej popularne. Istotnie, kwestia odpowiedniej izolacji i ocieplenia jest bardzo ważna i przekłada się na późniejsze rachunki. Okna pasywne nam w tym pomagają. Przede wszystkim należy potraktować taki zakup jak inwestycję. Prawdopodobnie sam koszt okien pasywnych będzie wyższy niż standardowych, ale zyski odczujemy w długofalowej perspektywie. Zysk z oszczędności czyni tę inwestycję opłacalną. Do wyjaśnienia – okna pasywne działają jak bariera zapobiegająca ucieczce ciepła. Ograniczenie strat energii przez okna nawet o 45% dzięki wyborowi okien pasywnych realnie przekłada się także na oszczędności finansowe. Jeżeli jednak szukasz oszczędności, warto wiedzieć, że materiał, z którego zostały wykonane ramy okna ma wpływ na ich cenę. Najdroższe są okna aluminiowe, okna drewniane odrobinę tańsze, zaś najtańsze są okna plastikowe.
Jak zbudować ciepły dom dzięki odpowiedniej izolacji?
Bez wątpienia termoizolacja jest jednym z najważniejszych elementów ciepłego domu. Tu znaczenie ma wiele aspektów, przede wszystkim najwyższej jakości naturalne materiały izolacyjne. Z ich pomocą możliwe jest uzyskiwanie najwyższego komfortu cieplnego w budowanym domu. Aby mieć pewność, że termoizolacja nie pozbawi naszego domu prozdrowotnych właściwości, najlepiej wybrać taką ekologiczną. Czy istnieją naturalne izolatory o rewelacyjnych parametrach cieplnych? Oczywiście! Eko kostka, celuloza, eko fibra, glina lekka czy beton konopny sprawdzają się fantastycznie. Podczas gdy wybierasz energooszczędną technologię budowy, termoizolacja zapewnia najwyższą stateczność cieplną. To z kolei sprawia, że ciepło przenika przez ściany dzięki czemu zmniejszają się koszty energii.
Technologia budowy – energooszczędna czyli jaka?
Czym jest technologia energooszczędna? Jest to technologia, która wpływa na ograniczenie zużycia energii. Dzięki niej możemy zminimalizować straty ciepła w swoim domu, a co jeszcze bardziej istotne – zmniejszyć koszty eksploatacji. Istnieje wiele technologii budowy, które energooszczędność zyskują dzięki szczelnej izolacji domu. Efekt energooszczędności zostaje uzyskany, jednak co z pro-zdrowotnością budynku i oddychającymi ścianami? No właśnie! Aby zmaksymalizować korzyści, powstała nasza autorska technologia budowy szkieletowej PROEKO®. Dzięki niej możemy budować budynki oddychające, zdrowe z naturalnych materiałów budowlanych. Jednocześnie nasze domy mają całkowity współczynnik przenikania ciepła przegród, który nie przekracza 10 kWh/m²!
Energooszczędne instalacje do domu, które wspomogą przyszłe oszczędności
Godnym uwagi jest fakt, że korzystania z odnawialnych źródeł energii i innowacyjnych systemów może wpłynąć na nasze przyszłe oszczędności. Jaką instalację warto wybrać? Ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych jest pompa ciepła. Dzięki niej rachunki za ogrzewanie mogą być znacznie niższe. Oszczędności do 75 % wydatków za ciepłą wodę i ogrzewania. Polecamy także montaż instalacji fotowoltaicznej. Nowoczesne rozwiązanie fotowoltaiczne może pokryć 90% zapotrzebowania energetycznego średniego gospodarstwa domowego (cztery osoby). Rachunek za energię elektryczną może być zredukowany do minimum i wynieść nawet tylko 275 zł w ciągu roku! Na zakończenie chcemy jeszcze wspomnieć o rekuperacji. Decydując się na nowoczesną wentylację mechaniczną możemy sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Metoda z odzyskiem ciepła zyskuje na popularności w Polsce i na świecie. Oszczędności w kosztach ogrzewania mogą sięgnąć nawet 40%!
Optymalizacja budynku do standardów domu pasywnego
Na koniec pragniemy poinformować o optymalizacji przyszłego budynku do standardów domu pasywnego. Co to oznacza? Dom pasywny można inaczej nazwać domem szczelnie zaizolowanym. Jednak nie każdy z nas chce żyć w takim szczelnie zamkniętym środowisku. Czy można pogodzić niski współczynnik przewodzenia ciepła z użyciem naturalnych materiałów budowlanych przyjaznych nam samym i środowisku. Oczywiście, że tak! Nie trzeba stosować styropianu czy wełny mineralnej, aby uzyskać rewelacyjne parametry izolacyjne. Budowa domów ekologicznych energooszczędnych może być nastawiona na maksymalne oszczędności, a przy tym bezpieczna, zdrowa i dbająca o niższe rachunki w przyszłości. Domy drewniane szkieletowe są tanie w utrzymaniu, a przy tym zapewniają pro-zdrowotny mikroklimat.