PASYWNA ENERGIA
Domy pasywne często są mylone z energooszczędnymi przez co są używane zamiennie. Jest to błąd ponieważ z założenia każdy dom pasywny jest energooszczędny, ale nie każdy dom energooszczędny musi być pasywny. Idea budownictwa pasywnego jest rozwinięciem domu niskoenergetycznego.
Domy pasywne opierają się na ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię w granicach 15 kWh/m2/rok ( niższe posiadają jedynie domy zero energetyczne ). Już sama jego nazwa wskazuje na bierny ( czyli pasywny ) sposób pozyskiwania energii pochodzącej z otoczenia ze źródeł odnawialnych.
Twórcą idei tego rodzaju domów był dr Wolfganag Feinst. Prawie 30 lat temu postawił sobie za cel stworzenie budynku, który prawie w ogóle nie będzie potrzebował ogrzewania.
Domy energooszczędne pasywne – producent
Postanowił on wykorzystać energię, która powstaje w każdym domu wytwarzana przez domowników, sprzęty gospodarstwa domowego oraz ciepło odzyskiwane z powietrza. Wspomóc miały energie pozyskiwane z naturalnych źródeł, jak choćby energia słoneczna. Zastosował również doskonałą izolację domu. Jego ówczesna konstrukcja miała „oszczędzać energię w zgodzie ze środowiskiem i naturą”.
Chociaż lata mijają zapoczątkowana przez niego technologia praktycznie nie ulega większym zmianom, jest jedynie udoskonalana w miarę pojawiania się nowych rozwiązań. Żeby o danym domu powiedzieć, że jest dom pasywny musi się odznaczać :
- wspomnianym już niskim zużyciem energii
- bardzo dobrą izolacją cieplną nie posiadającą żadnych mostków termicznych
- zyskami z pasywnych źródeł pozyskiwania energii
- kontrolowaniem wentylacji z odzyskiem ciepła
Wizualnie natomiast możemy go poznać po :
- bardzo prostej bryle, pozbawionej łuków, kolumn czy innych załamań – można ją nazwać minimalistyczną lub ascetyczną
- rozkład okien otwiera dom od strony południowej, ograniczając równocześnie do niezbędnego minimów przeszklenia od północy
- planując pomieszczenia w domu stawia się na otwarte przestrzenie, co ma korzystny wpływ na wentylację


Wpływ użytkowania – domy pasywne
Kolosalne znaczenie ma również kwestia zdrowia ludzi zamieszkujących domy pasywne. Większość z nich stwierdza u siebie znaczną poprawę samopoczucia. Wpływ na nie mają z pewnością panujący w pomieszczeniach optymalny mikroklimat oraz stały dostęp do światła słonecznego, które wpada przez dobrze zaprojektowane okna. Dom energooszczędny niesie za sobą korzyści nie tylko dla nas, ale także dla środowiska. Dzięki minimalnemu zapotrzebowaniu na energię do atmosfery trafia zdecydowanie mniej toksycznych substancji powstałych podczas ogrzewania domu.
Idea domów pasywnych powstała w Niemczech i wszystkie rozwiązania technologiczne planowane były w zgodzie z panującym tam klimatem. Polska leży tak blisko, że może bez przeszkód zastosować je na własnym gruncie, bez specjalnych modyfikacji. Korzystanie ze sprawdzonych rozwiązań pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale także daje gwarancję sukcesu.
Założenia domu pasywnego z pewnością przypadną do gustu wielu zwolennikom ekologii, gorzej niestety może być z ceną. Kształtuje się ona w dużo wyższym progu niż budownictwo tradycyjne. Największą część budżetu pochłoną innowacyjne rozwiązania, takie jak choćby panele fotowoltaiczne czy domowa oczyszczalnia ścieków. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że te inwestycje zwrócą, więc w dłuższej perspektywie czasowej są bardziej opłacalne. Fakt, trzeba wyłożyć na start duże pieniądze i niestety trzeba to zrobić jednorazowo. Ale zyski później czerpiemy przez lata.
PORTFOLIO
Nasze realizacje budowy domów i budynków
Zobacz nasze niesamowite realizacje domów i budynków w prefabrykowanej i energooszczędnej technologii.