OSZCZĘDNY DOM
Domy energooszczędne pozwalają na zaoszczędzenie zużywającej energii w całym budynku. Podczas procesu budowy takiego domu stajemy przed trudnym wyborem – czy zdecydować się na tańszy dom tradycyjny czy droższy dom energooszczędny. Warto pomyśleć nie tylko o sobie, ale także o środowisku i postawić na drugą z wymienionych opcji. Nie każdy jednak wie co właściwie kryje się pod nazwą takiego domu domu, dlatego postaramy się przybliżyć jego główne wyznaczniki.
Już sama nazwa wskazuje, że będzie to dom ograniczający zużycie energii – przyjmuje się, że do poziomu 40 kWh/m2/rok. Osiąga ją dzięki dobrej izolacji przegród zewnętrznych, a także wykorzystaniu energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Te i inne rozwiązania planuje się już w fazie projektu, który jest podstawą powodzenia całej inwestycji.
Niskie zapotrzebowanie na energię
Jak powinny wyglądać projekty małych domów oszczędzających energię? Przede wszystkim powinny zakładać powstanie domu z prostą bryłą, z reguły również niezbyt dużym metrażem. Rezygnuje się również z balkonów. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem stwierdzenie, że im większy dom tym więcej wydajemy na ogrzewanie. Zaskoczeniem może już być jednak fakt, że idealnym rozwiązaniem wcale nie jest dom parterowy. Powietrze ponad naszymi głowami także musimy ogrzewać, a w tym przypadku płacimy za co nikomu niepotrzebne. Właśnie dlatego propozycją wyjścia z tej sytuacji jest budowa domów parterowych ale z poddaszem użytkowym. Nawet jeśli w tym momencie stwierdzimy, że nie jest nam ono potrzebne, zawsze pozostawia alternatywę na przyszłe czasy – a nuż kiedyś przyda się dodatkowy pokój. Jeśli jednak koniecznie marzysz o parterowym domu jego kondygnacje powinny być jak najniższe, oczywiście z zachowaniem norm i komfortu użytkowania. Przestrzeń w miarę możliwości powinna być otwarta, nie warto jej ograniczać jeśli nie jest to niezbędne.
Kluczowym zagadnieniem jest kwestia szczelności, która musi być wprost idealna. Powietrze może się dostać do środka tylko i wyłącznie przez wentylację. Dodatkowego uszczelnienia wymagają także styki okien i drzwi ze ścianami. Same okna również powinny spełniać dodatkowe wymogi, ich zadaniem jest bowiem przepuszczanie słońca przy jak najmniejszych stratach ciepła. Najlepiej zainwestować w zestaw dwóch lub trzech sklejonych szyb, których przestrzeń wypełnia argon lub suche powietrze. Nie można również zapomnieć o ich odpowiednim rozmieszczeniu – jak najwięcej od południa, jak najmniej ( tylko tyle ile jest konieczne ) od północy.


Domy energooszczędne – systemy grzewcze
Nie możemy obejść się bez systemu grzewczego, jednak moc urządzeń może być mniejsza niż w tradycyjnym domu. Warto rozważyć takie rozwiązania jak pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.
W tak szczelnym domu niezbędna jest prawidłowa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – nawiewno-wywiewną. Dzięki niej mamy zapewnione nie tylko świeże powietrze, ale także optymalną wilgotność pomieszczeń oraz ochronę przed wzrostem takich zanieczyszczeń jak kurz czy dwutlenek węgla. Domy energooszczędne można budować w dowolnej technologii. Nigdy nie można jednak zapominać o odpowiedniej izolacji, która jest kluczowa w przypadku domów tego typu. Dobrym rozwiązaniem jest także zdecydowanie się na ściany o dwuwarstwowej budowie. W kwestii dachu najlepiej sprawdzają się płaskie lub jedno,dwuspadowe, chociaż niewykluczona jest tradycyjna więźba.
Mogłoby się wydawać, że kolor elewacji zależy tylko i wyłącznie od gustu – nie do końca tak jest. Są pewne ogólne zasady, które okazują się pomocne, co potwierdzają sami użytkownicy. Jasny kolor nie przyjmuje promieni słonecznych, dzięki czemu zapewni szybkie chłodzenie budynku. Ciemne kolory natomiast szybko pochłaniają energię słoneczną, a wolnej ją oddają przez co dom szybko się nagrzewa.
Największym minusem dla potencjalnych inwestorów mogą być niestety koszty, które biorąc pod uwagę grubość izolacji i innowacyjne rozwiązania, nie mogą być niskie. Chociaż inwestycja zwraca się niektórych odstrasza ogromna kwota jaką jednorazowo muszą wyłożyć na budowę domu energooszczędnego.
OKIEM ARCHITEKTA
Aktualności dotyczące energooszczędnego domu
Przeczytaj więcej informacji na temat ekologicznego i energooszczędnego domu. Dowiedz się jak zaplanować przestrzeń, która pozwoli Ci podreperować domowy budżet i zadbać o środowisko.